LANSARE „Cum să te ratezi cu demnitate”, un roman de Octav Gheorghe

Vineri, 15 martie, de la ora 19.00, cititorii sunt invitați la Librăria Humanitas de la Cișmigiu, unde, în prezența autorului, va fi lansat volumul Cum să te ratezi cu demnitate. Romanul lui Octav Gheorghe este un melanj de secvențe amuzante, ironice, nostalgice și absurde care creează o perspectivă asupra publicității românești. 

Invitații evenimentului vor fi specialiști în publicitate, creatorii de campanii publicitare Alina Gavrilă-Borțun și Șerban Alexandrescu. Moderează Ovidiu Șimonca, din partea editurii Curtea Veche Publishing.

cartepedia.ro

De fiecare dată când cumperi o carte via Răsfoiala, generezi un mic comision care ne ajută să ne continuăm munca. Cu doar un click, spunem împreună lumii că Noi Credem în Carte. Credem în tihna refugiului în care ne adăpostește, în freamătul minții care ne îndeamnă să descoperim totul, în bucuria și râsul cu care ne alină, în puterea ei de a lucra în inimile și mințile noastre pentru Bine.

Un caleidoscop al publicității din România

Ce artistă de operă din România avea trecere la un fost președinte al României, cum se fac reclamele în Noaptea de Crăciun și ce înseamnă să ai, la înregistrări, o voce impozantă, dar care funcționează cu vin și mulți bani, cum se face un clip publicitar despre România, cât de urât sau de mieros se poate vorbi într-o companie de publicitate, ce înseamnă să transformi un public venit să aplaude la emisiuni televizate într-un public talentat sunt câteva dintre anecdotele și întâmplările (reale?) din volumul Cum să te ratezi cu demnitate, de Șerban Gheorghe. 

Poveștile din industrie sunt adorabile și pe cele mai multe le recunosc, dar bucuria cu care le îmbogățește e greu de mascat. O face exact așa cum îl obligă experienţa, în rafale consecutive, lăsându-i cititorului doar pauze de râs cu lacrimi. Recomand citirea cărții cu Spotify-ul deschis. Practic, piesele pe care le pomenește în carte asigură un playlist perfect.

Andi Moisescu

Octav Gheorghe este creator de publicitate, scenarist și regizor, iar Cum să te ratezi cu demnitate este debutul său în proză. Octav Gheorghe finalizează în prezent o producție Netflix, cu actori români, film care va avea premiera în toamna anului 2024 și a cărui acțiune se desfășoară în București. La lansare va participa și o parte din echipa de filmare. 

Dă-i înainte cu Răsfoiala

 LANSARE „Prințesele roșii”, Lavinia Betea

ȘTIRI Romanul Abraxas, de Bogdan Alexandru Stănescu a câștigat Premiul Naţional de Proză „Ziarul de Iaşi”

ȘTIRI Scriitori români și moldoveni se întâlnesc cu elevii ca să țină “Cartea Deschisă”. Campanie de promovare a lecturii în Rep. Moldova.


Lasă un comentariu