S-au făcut atâtea filme după cărți, ba chiar sunt de părere că foarte multe dintre filmele bune au la bază o carte. S-au creat și jocuri video inspirate de ficțiuni literare, așa că de ce n-am avea și muzică inspirată din cărți? Ei bine, avem. Sute de melodii de la o mulțime de artiști celebri.
Așa că începem un serial Răsfoiala despre muzică inspirată de cărți cu zece piese eterogene, de ieri și de azi, hituri ultra-cunoscute sau nestemate ascunse. Unele sunt melancolice, altele dansabile ori pline de energie și versuri care le trădează originile literare. Pentru curioși, am creat și un playlist pe Spotify, pe care îl vom actualiza cu piese bazate pe cărți, pe măsură ce le aflăm povestea.
De fiecare dată când cumperi o carte via Răsfoiala, generezi un mic comision care ne ajută să ne continuăm munca. Cu doar un click, spunem împreună lumii că Noi Credem în Carte. Credem în tihna refugiului în care ne adăpostește, în freamătul minții care ne îndeamnă să descoperim totul, în bucuria și râsul cu care ne alină, în puterea ei de a lucra în inimile și mințile noastre pentru Bine.
1. Taylor Swift, Carolina
Inspirată de cartea “Acolo unde cântă racii”, de Delia Owens
Taylor Swift a compus balada Carolina, care apare pe coloana sonoră a ecranizării Acolo unde cântă racii, fără să fi fost angajată în mod expres. A propus piesa producătorilor filmului, iar aceștia au acceptat entuziasmați să o includă în sountrack-ul peliculei. Swift a spus că “m-am pierdut complet” în povestea Fetei Mlaștinii a Deliei Owens. Artista a scris melodia într-o noapte, răvășită de peisajele Carolinei de Nord descrise în carte, comune cu propria sa copilărie. În Carolina, cântăreața americană vede în Kya din Acolo unde cântă racii …
“…o fată care a trăit mereu în afară, privind înăuntru. La propriu și la figurat. Juxtapunerea dintre singurătatea și independența ei. Curiozitatea și frica ei, amestecate. Blândețea ei răbdătoare, trădată de toată lumea.”
Bestsellerul Acolo unde cântă racii expune istoria tinerei Kya, o fată abandonată din copilărie, care învață să trăiască singură în ținuturile mlăștinoase ale Carolinei de Nord. Ani mai târziu, Kya e atrasă într-o relație cu Chase Andrews, fiul sexy al unor bogătași locali. Când Chase moare în împrejurări suspecte, toată lumea o acuză pe singuratica Fată a Mlaștinii de crimă.
2. Coldplay, Don’t Panic
Inspirată de cartea “Ghidul autostopistului galactic”, de Douglas Adams
Don’t Panic, una dintre piesele de pe albumul de debut al trupei Coldplay, e inspirată de un titlu din seria Ghidul autostopistului galactic, de Douglas Adams. O reflecție despre sfârșitul lumii, piesa nu e singura cu referințe la opera scriitorului britanic. Melodia 42 de pe albumul Viva la Vida din 2008 e și ea inspirată din seria amintită.
Douglas Adams a cunoscut faima cu o serie de emisiuni radiofonice de comedie realizate la BBC și a poi a scris mai multe cărți într-o serie de parodie SF care îl are în centru pe Arthur Dent, un hoinar prin galaxie, pus în tot felul de situații năstrușnice și amuzante. Ultima ediție scoasă de Nemira conține toate cele cinci romane ale seriei într-un singur volum.
3. Mumford & Sons, Dust Bowl Dance
Inspirată de cartea “Fructele mîniei” de John Steinbeck
Solistul Marcus Mumford a mărturisit că citea Fructele mîniei când a compus piesa Dust Bowl Dance. Acordurile nostalgice de banjo din melodia trupei britanice de folk-rock ne trimit melodic în atmosfera romanului lui Steinbeck. Romanul e despre o familie de fermieri rătăcitori afectați de o secetă istorică și descrie drama familiei în călătoria lor spre un pământ roditor, locuri de muncă și un viitor mai bun pe câmpiile din California anilor 30.
| PROMOȚIILE ZILEI | |
![]() | Târg de Crăciun |
![]() | -15% EXTRA la 1000 de titluri |
![]() | Black Days |
![]() | În ajutorul lui Moș Nicolae – 77% reduceri |
![]() | 3+1 Chrismas Spice & everything nice |
![]() | Târgul ofertelor online |
![]() | Nou roman de Narine Abgarian |
4. U2, Exit
Inspirată de cartea “The Executioner’s Song, de Norman Mailer
Inspirată de cartea “Cu sânge rece”, de Truman Capote
Bono, liderul trupei U2, a spus că piesa aceasta, un cântec început aproape în surdină și încheiat într-o energie aproape psihedelică, își are originile în reflecțiile sale pe marginea a două lecturi faimoase: romanele The Executioner’s Song, de Norman Mailer și In Cold Blood (tradus la noi sub titlul Cu sânge rece), de Truman Capote. Bono afirmă despre Exit (de pe albumul The Joshua Tree – 1987):
“Aceasta a fost încercarea mea de a scrie o poveste în mintea unui ucigaș. Este foarte bine să abordezi America și violența pe care o reprezintă o politică externă agresivă, dar pentru a înțelege cu adevărat acest lucru trebuie să intri în pielea propriului întuneric, a violenței pe care o conținem cu toții în noi. Violența este ceva despre care știu destul de multe. Am o latură a mea care, într-un colț, poate fi foarte violentă. Este lucrul cel mai puțin atrăgător la cineva și am vrut să recunosc asta.”
5. Katy Perry, Firework
Inspirată de cartea “Pe drum” de Jack Kerouac
Vedeta pop Katy Perry își leagă hit-ul din 2010, Firework, de celebrul volum al lui Jack Kerouac, liderul generației beat din America. Nu știm dacă ea însăși a citit cartea, dar iată ce a declarat:
„În principiu, am această idee foarte morbidă… când voi muri, vreau să fiu pusă într-un foc de artificii și să fiu aruncată pe cer deasupra oceanului, în Santa Barbara, ca ultima mea urare. Vreau să fiu un foc de artificii, atât în viață, cât și după. Prietenul meu mi-a arătat un paragraf din cartea lui Jack Kerouac, „Pe drum”, despre oamenii care zumzăie, fulgurează și sunt plini de viață și nu spun niciodată un lucru banal. Sunt ca un foc de artificii și îi fac pe oameni să zică: „Ahhh”. Cred că a-i face pe oameni să spună „ahhh” este un fel de motto al meu.”
Pe drum este o carte-cult a secolului 20 și definește generația americană de după Al Doilea Război Mondial, cu căutarea frenetică a identității și libertății individuale prin (aproape) orice mijloace. Profund autobiografică, boemă, aventuroasă, scrierea lui Kerouac a devenit în zilele noastre un adevărat reper istorico-literar.
6. Lenny Kravitz, Frankenstein
Inspirată de cartea “Frankenstein” de Mary Shelley
Pe când compunea albumul Strut (2014), Lenny Kravitz a numit toate piesele instrumentale bazându-se doar pe instinctul de moment și apoi a început să scrie versuri care să fie în concordanță cu titlul fiecărei piese. Despre Frankenstein, personajul celebrului roman clasic al lui Mary Shelley, starul rock a spus:
„Era un personaj iubitor, dar era și un monstru. Frankenstein este o metaforă grozavă pentru dragostea neînțeleasă.”
Mary Shelley avea numai 19 ani când i-a venit ideea unui roman horror, după o discuție avută cu viitorul ei soț, poetul P.B. Shelley și cu Lord Byron. Povestea omului de știință lunatic care creează viață din materie moartă, cu consecințe îngrozitoare, a devenit un clasic al genului horror.
7. Ed Sheeran, Hands of Gold
Inspirată de cartea “Iureșul săbiilor”, de George R.R. Martin
Una dintre actrițele principale din serialul Urzeala tronurilor, Maisie Williams (care o interpretează pe Arya Stark), este o mare fană a lui Ed Sheeran. Producătorii au vrut să îi facă o surpriză și l-au adus pe Ed Sheeran pe platoul de filmare, iar acesta a jucat chiar un mic rol – un bard ce interpretează o baladă – în primul episod al celui de-al șaptelea sezon al serialului. Melodia Hands of Gold este inspirată din a treia carte a seriei Cântec de gheață și foc, Iureșul săbiilor. Seria scrisă de George R.R. Martin a devenit un fenomen mondial, mai ales după ecranizarea HBO a cărților.
8. Coldplay, Major Minus
Inspirată de cartea “Drumul”, de Cormac McCarthy
Chris Martin a explicat revistei Billboard că melodia Major Minus de pe albumul Mylo Xyloto din 2011 se revendică de la celebrul roman Drumul, al lui Cormac McCarthy. “E ideea asta a doi oameni care fug dintr-un peisaj de Kafka, dintr-o chestie orwelliană”, a adăugat el. Ritmul alert al piesei te duce cu gândul la fuga perpetuă a personajelor lui McCarthy din calea apocalipsei. Cartea face parte dintre cele mai recomandate volume de ficțiune postapocaliptică ale secolului.
9. Harry Styles, Matilda
Inspirată de cartea “Matilda”, de Roald Dahl
Balada plină de sensibilitate a lui Harry Styles se inspiră din relatările despre abuz familial ale unei cunoștințe a artistului. Melodia e un îndemn de a te îndepărta de violența domestică și a te elibera de influențele toxice. Harry a schimbat numele prietenei care i-a mărturisit suferințele cauzate de cei apropiați cu Matilda, personajul emblematic al lui Roald Dahl. Matilda e o fetiță genială și cu puteri telekinetice, abuzată de părinții neglijenți și de un dascăl tiranic.
10. Birdy, Growing Pains
Inspirată de cartea “Memoriile unei gheișe”, de Arthur Golden
S-a făcut un film, dar iată că există și o melodie inspirată de celebrul roman Memoriile unei gheișe. Cântăreața britanică Birdy a declarat:
La realizarea acestui album (Beautiful Lies, 2016) am citit cartea Memoriile unei gheișe. Nu am fost niciodată în Japonia, dar cartea m-a purtat acolo cu imaginile sale frumoase. M-am îndrăgostit de această cultură.”
Acordurile ușor orientale și parfumul melancolic al melodiei seamănă cu atmosfera romanului lui Golden. Cartea rămâne printre preferatele publicului atras de cultura japoneză.
Playlist Răsfoiala: Muzică inspirată din cărți
Acum putem completa experiența unei lecturi bune cu o coloană sonoră pe măsură. Iată mai jos primele zece melodii bazate pe cărţi despre care am vorbit azi:
Dă-i înainte cu Răsfoiala
AVANPREMIERĂ Surrender, autobiografia lui Bono





























